بررسی ماژول SFP post thumbnail image

بررسی ماژول SFP

۱۸ تیر ۱۳۹۹

SFP مخفف Small Form-factor Pluggable است که به آن Transceiver نیز گفته می‌شود و همانطور که از نامش پیداست، برای انتقال سیگنال استفاده می‌گردد که اتصالاتی همچون فایبر چنل(FC) یا گیگابیت اترنت(GBe) دارد.

SFP اطلاعات سریال الکتریکی را به اطلاعات سریال نوری تبدیل می‌کند و برعکس.

SFP مخفف Small Form-factor Pluggable است که به آن Transceiver نیز گفته می‌شود و همانطور که از نامش پیداست، برای انتقال سیگنال استفاده می‌گردد که اتصالاتی همچون فایبر چنل (FC) یا گیگابیت اترنت (GBe) دارد. SFP اطلاعات سریال الکتریکی را به اطلاعات سریال نوری تبدیل می‌کند و برعکس.

امروزه اگر قصد ارسال اطلاعات برای مسافت‌های طولانی با سرعت بالا را داریم از فیبرنوری استفاده می‌کنیم. برای این منظور معروف‌ترین ماژول‌هایی که استفاده می‌شود پورت xfp، sfp، sfp+ است که بر روی روتر و سوییچ‌تان این قابلیت تعبیه شده است. از این پورت معمولا برای ارتباطات زیرساختی اصلی استفاده می‌شود مانند Uplink ‌ها،  ارتباطات روتر با سوییچ، روتر با روتر و …. در مسافت‌های بالا و چون ارتباطات نیز در بستر فیبر است با توجه به سرعت بالای آن، احتمال وجود آمدن گلوگاه یا BottleNeck  نیز کمتر می‌شود.

XFP  و SFP+ عموما بزرگتر از SFP عادی می‌باشند و سرعت اسمی ‍10G  را دارند. در حالی که پورت عادی سرعتی حداکثر تا 4.25 G  دارند.

 در جدول زیر می‌توانید مشخصات انواع SFP را بر روی مدیای مسی مشاهده کنید.

جدول زیر نیز مشخصات انواع SFP  بر روی مدیای فیبر نوری است.

SMF = Single Mode Fiber

MMF = Multi Mode Fiber

Single Mode SFP VS Multi Mode SFP:

SPF  های فیبری به دو دستهSMF  و MMF تقسیم می‌شوند که رنگ کابل‌های آن نیز با توجه با نوع آن متغیر است که اصطلاحا به آنColor Coding  می‌گویند.

مشخصات این دو دسته فیبر را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

از لحاظ نحوه ارسال اطلاعات در SFP به دو دستهSimplex and Duplex  تقسیم بندی می‌شنود .

بهSFP هایی که از یک فیبر برای دریافت و ارسال اطلاعات به صورت همزمان استفاده می‌کنند،Simplex SFP  یا BiDi SFP  گفته می‌شود. در این دسته ازSFP ها برای آنکه تداخلی بین سیگنال ارسالی یا دریافتی رخ ندهد، ازWDM(Wave Division Multiplex)  استفاده می‌کنند، یعنی برای دریافت و ارسال اطلاعات از طول موج نوری متفاوت استفاده می‌شود‌.

درDuplex SFP  از دو فیبر برای ارسال و دریافت استفاده می‌شود که احتیاج بهWDM  نمی‌باشد. یقیناDuplex SFP  گذردهی و سربار کمتری نسبت به Simplex SFP  دارد.

پست‌های مرتبط

بررسی تخصصی سرورهای اچ پی سری gen 10
بررسی تخصصی سرورهای اچ پی سری gen 10
سرور اچ پی مدل Proliant DL380 gen 10 با دو پروسسور خود به عنوان جدیدترین محصول کمپانی اچ پی، عملکرد بهتر و قویتری در میان سایر رقیبان عرضه می‌کند و
آشنایی با هاردهای WD
آشنایی با هاردهای WD
آیا تاکون به رنگ بندی‌های هارد WD توجه کرده‌اید؟ هینزا در این مقاله قصد دارد تا شمارا با رنگ بندی‌ها و موارد استفاده این هاردها آشنا سازد. هر رنگ دارای