Bonding در میکروتیک post thumbnail image

Bonding در میکروتیک

۱۴ بهمن ۱۳۹۸

در مقاله امروز قصد داریم پیاده سازی bonding در میکروتیک را انجام بدهیم. در تجهیزات سیسکو مشابه این عمل را داریم که اصطلاحا به آن ether channel می‌گویند. این تنظیمات به ما این امکان را می‌دهد که چندین پورت میکروتیک را در قالب یک پورت تعریف کنیم که با این کار پهنای باند همه پورت‌ها را جمع زده و به صورت یک پورت با پهنای بالاتر در اختیار ما قرار می‌دهد. همچنین قابلیت failover را نیز برای ما فراهم می‌سازد. یعنی اگر یکی از پورت‌های فیزیکی ما down شود همچنان دیتا از پورت‌های فیزیکی دیگر رد و بدل می‌گردد.

مدل‌های مختلفی که در میکروتیک برای link monitoring وجود دارد در واقع نحوه تعیین وضعیت لینک در میکروتیک را مشخص می‌کند که در وضعیت up قرار دارد یا down ،که این مدل‌ها را بعدا بررسی خواهیم کرد.

برای پیاده سازی دو روتر را با استفاده از دو کابل به یکدیگر وصل می‌کنیم. پیاده‌سازی در هر روتر به یک روش انجام می‌گیرد.

ابتدا با winbox به هر یک از روترها وصل می‌شویم. وارد قسمت interface شده و در سربرگ bonding ،add را می‌زنیم.

Bonding در میکروتیک

در پنجره باز شده در قسمت name یک نام برای پورت bonding انتخاب می‌کنیم.

Bonding در میکروتیک

وارد سربرگ bonding می‌شویم و پورت‌هایی که می‌خواهیم وارد bonding کنیم را انتخاب می‌کنیم. پورت‌هایی که داخل باندینگ قرار می‌گیرند امکان failover را فراهم می‌کنند و اگر یکی از پورت‌های فیزیکی ما قطع شود ارتباط ما قطع نمی‌شود. نحوه تشخیص اینکه پورت up و یا down می‌باشد را می‌توانیم در قسمت link monitoring انتخاب کنیم. که دو نوع پروتکل برای این ویژگی وجود دارد:

  1. mii monitoring
  2. arp monitoring

در صورت انتخاب arp باید یک arp ip target هم وارد کنیم که در واقع آی پی ای است که باید مانیتور شود. همچنین می‌توانیم چندین arp ip target اضافه کنیم که در تشخیص up یا down بودن لینک به ما کمک می‌کند. چون اگر فقط یک ip وارد کنیم امکان این وجود دارد که مشکل از سمت مقابل بوده باشد و لینک ما مشکلی نداشته باشد بنابراین چندین target مشخص می‌کنیم که وضعیت لینک ما بهتر مشخص شود. که یک سری arp query می‌فرستد و باید جواب برگردد که از این طریق وضعیت لینک را مشخص می‌کند.

Bonding در میکروتیک

آپشن بعدی که وجود دارد (mii (media independent interface است که این ویژگی فقط وضعیت پورت لوکال را مشخص می‌کند. بزرگترین ضعفی که mii monitoring دارد این است که نمی‌تواند تشخیص دهد لینک ما امکان Pass کردن packet ها را دارد یا نه حتی اگر لینک ما در وضعیت up قرار داشته باشد. اما در هر حال mii در مقایسه با arp در تشخیص وضعیت لینک سریع تر عمل می کند.

ما برای تست روی وضعیت arp قرار می‌دهیم. سپس وارد ip address می‌شویم و به این bonding که الان اضافه کردیم یک آدرس ip اضافه می‌کنیم.

به روتر اول ip = 192.168.10.1 و به روتر دوم ip = 192.168.20.1 را می‌دهیم. همچنین در قسمت arp ip target در interface bonding آی پی روتر مقابل را به عنوان target انتخاب می‌کنیم.

Bonding در میکروتیک

حال در روتر اول از روتر دوم با آی پی 192.168.20.1 ،ping می‌گیریم و یکی از پورت‌های فیزیکی را قطع می‌کنیم.

همینطور که مشاهده می‌کنیم چند ping به‌صورت time out برمی‌گردد و در نهایت ارتباط از طریق پورت دیگر همچنان برقرار است.

Bonding در میکروتیک

پست‌های مرتبط

Failover در میکروتیک
Failover در میکروتیک
امروزه نیاز به اینترنت در شبکه های کامپیوتری امری اجتناب ناپذیر است به طوری که متصل نبودن اینترنت حتی برای چندین ساعت یا دقیقه می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد.
تفاوت Public key و Private key
تفاوت Public key و Private key
در این مقاله قصد داریم تفاوت Public key و Private key را بیان کنیم. همچنین روش Asymmetric Encryption و موارد استفاده از آن را به اختصار توضیح می‌دهیم.
انواع کابل در یک شبکه کامپیوتری
انواع کابل در یک شبکه کامپیوتری
نوع و سيستم کابل کشی استفاده شده در يک شبکه بسيار حائز اهميت است. زمانی ما می‌توانیم از یک شبکه کامپیوتری انتظار حداقل مشکلات و بهترین عملکرد را داشته باشیم