چرا گاهی با حرکت در یک شبکه بی سیم به اکسس پوینت با سیگنال قوی‌تر وصل نمی‌شویم؟ post thumbnail image

چرا گاهی با حرکت در یک شبکه بی سیم به اکسس پوینت با سیگنال قوی‌تر وصل نمی‌شویم؟

۱۲ شهریور ۱۳۹۹

شاید برای شما هم پیش آمده، زمانی که در یک شبکه وایرلس با چندین اکسس پوینت حرکت می‌کنید (با فرض اینکه همه اکسس پوینت‌ها دارای SSID و کلمه عبور یکسان هستند) لپ تاپ یا موبایل شما با وجود نزدیک شدن به اکسس پوینت با سیگنال قوی‌تر همچنان به اکسس پوینت قبلی که سیگنال ضعیف‌تری دارد متصل است. اما علت این موضوع چیست؟

فرآیند جابه جایی در شبکه وایرلس و اتصال از یک اکسس پوینت به اکسس پوینت دیگر در مبحث خدمات شبکه های کامپیوتری به نام Roaming شناخته می‌شود.

اما رومینگ چگونه کار می‌کند؟

نکته اول در مورد رومینگ این است که این موضوع فرآیندی متکی به کلاینت است. این بدان معناست که دستگاه وایرلس شما در واقع تصمیم گیرنده اصلی است و تعیین می‌کند که چه زمانی باید به یک فرستنده جدید وصل شود.

وصل شدن یا وصل نشدن به فرستنده جدید متکی به الگوریتم رومینگ دستگاه شما خواهد بود. دستگاه‌های وایرلس با برندهای مختلف دارای الگوریتم‌های رومینگ متفاوتی هستند که اغلب به شکل عمومی منتشر نمی‌شوند.

راه‌حل چیست؟

در فرآیند رومینگ به شکلی که توضیح دادیم، اکسس پوینت در واقع ایفاکننده نقش اصلی نیست. بنابراین بهترین گزینه در این بین انجام تنظیمات مرتبط در دستگاه وایرلس شما خواهد بود. برخی از برندهای کارت‌های شبکه، مکانیزمی برای کنترل رفتار رومینگ در اختیار کاربران قرار می‌دهند. از جمله برندهای معروف در این بین می‌توان اینتل را نام برد.

در کارت‌های اینتل این قابلیت به نام Roaming aggressivness شناخته می‌شود و امکاناتی برای تنظیم حالت رومینگ در اختیار شما می‌گذارد.

تنظیمات برای کاربران ویندوز:

برای تنظیم این قابلیت در کارت‌های شبکه وایرلس اینتل بر روی سیستم عامل ویندوز می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

control panel> network and internet sharing center> change adapter settings> wireless network connection

در اینجا ابتدا بر روی properties راست کلیک و سپس بر روی configure کلیک می‌نماییم، گزینه advanced را انتخاب نموده و بر روی roaming aggressiveness کلیک می‌کنیم. در اینجا ۵ گزینه پیش روی ما خواهد بود:

  • Lowest: دستگاه وایرلس عمل رومینگ را انجام نمی‌دهد و تنها در صورت افت بسیار شدید سیگنال است که ممکن است این اتفاق رخ دهد.
  • Medium-Low/Medim-High: اجازه رومینگ داده می‌شود.
  • Medium: تنظیماتی میانی و متعادل بین رومینگ و عملکرد مناسب را ایجاد می‌کند.
  • Highest: دستگاه وایرلس شما به صورت متناوب کیفیت سیگنال و ارتباط را چک می‌کند و اگر افت محسوسی را ملاحظه کند عملیات رومینگ انجام شده و دستگاه به دنبال اکسس پوینتی با کیفیت سیگنال بهتر خواهد رفت.

تنظیمات برای کاربران مک:

انجام این تنظیمات برای کاربران مک به سادگی ویندوز نخواهد بود. برای این کار ابتدا ترمینال مک را باز می‌کنیم و دستورات زیر را به طور کامل وارد کرده و دکمه enter را می‌زنیم.

sudo /System/Library/PrivateFrameworks/Apple80211.framework/Versions/A/Resources/airport prefs joinMode=Strongest

این تنظیمات موجب می شود تا در صورت افت سیگنال بر روی یک اکسس پوینت کارت شبکه وایرلس، اکسس پوینت با سیگنال قوی تر را انتخاب کند.

پست‌های مرتبط

DNS
بهترین DNS های رایگان سال 2016
دلایل زیادی وجود دارد که ناچار می‌شویم به جای استفاده از سرویس‌های DNS متعلق به ISP از DNSهای معتبر و سریع بین‌المللی که رایگان هستند استفاده کنیم. در این مقاله
تعاریف پایه‌ای شبکه
تعاریف پایه‌ای شبکه
برای درک بهتر شبکه باید با برخی از تعاریف ابتدایی آن که در عین حال کلی که به صورت مختصر آماده شده است آشنا شویم.
انواع کابل در یک شبکه کامپیوتری
انواع کابل در یک شبکه کامپیوتری
نوع و سيستم کابل کشی استفاده شده در يک شبکه بسيار حائز اهميت است. زمانی ما می‌توانیم از یک شبکه کامپیوتری انتظار حداقل مشکلات و بهترین عملکرد را داشته باشیم