SCOM و کاربرد آن post thumbnail image

SCOM و کاربرد آن

فرض کنید که ما در سطح کشور یک شبکه بسیار بزرگ متشکل از 400 سرور، 1000 سوییچ، 200 روتر و … داشته باشیم. آیا همه Deviceها روشن هستند و سرویس می‌دهند؟ چگونه؟ در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد.

2 خرداد 1399

برای این موضوع از ابزارهای مانیتورینگ استفاده می‌کنیم. در واقع در بستر وسیع شبکه، یک سرور وجود دارد که نقشMonitoring Server  را ایفا می‌کندSNMP  روی Deviceهای شبکه فعال می‌شود تا Monitoring Server از وضعیت  Deviceها مطلع شود.

معمولا ابزارهای Monitoring روش‌های مختلف Notification دارند، مانند SMS و Email. به محض آن که یک سرور یا هر Device دیگری Down شد،Monitoring Server  متوجه این موضوع می‌شود و Notification می‌دهد.

امروزه نرم‌افزارهای Monitoring بسیاری وجود دارند مانند SolarWinds ، PRTG، ZABBix، Cacti و ….

در سازمان‌هایی که مهم و حیاتی هستند از چند ابزار مانیتورینگ استفاده می‌شود. به طور مثال PRTG به خوبی گراف می‌کشد یا SolarWinds هر ده دقیقه یک بار به Deviceها Ping می‌زند و Deviceها جواب می‌دهند.

ممکن است یک Device روشن باشد ولی نتواند به خوبی سرویس بدهد. در این حالت SolarWinds یاPRTG نمی‌تواند این مشکل را تشخیص دهد. یک ابزار بسیار قدرتمند که مایکروسافت عرضه کرده است (SCOM (OMاست.  SCOM ساخته شده است تا ضعف‌های ابزارهای دیگر مانیتورینگ را برطرف کند. SCOM با استفاده از MP که مخفف Management Pack است، کار می‌کند. در واقع داخل SCOM تعداد زیادی MP وجود دارد که می‌توان گفت MP سطح سواد SCOM است.

اگر ما Management Pack DNS را روی OM فعال کنیم، OM به DNS اعلام می‌کند که وضعیت خودش را اعلام کند. گزارش که به SCOM ارسال می‌شود، SCOM آن را با MP مقایسه می‌کند. اگر این گزارش با MP مغایرت داشت هشدار می‌دهد. از SCOM 2012 به بعد، SCOM می‌تواند تجهیزات برندهای مختلف را مانیتور کند. در واقع هر برند برای خود MP دارد.


SCOM می‌تواند مشکلات را برطرف کند ولی اگر نتوانست، به Admin راه حل می‌دهد. SCOM می‌تواند برای ما SLA Repote بگیرد. SLA مخفف Service level Agreement است. SCOM می‌تواند زمان Up یا Down در Device‌ها را نیز به ما نشان دهد.

بیشتر بخوانید:

خدمات پسیو شبکه

ما تمام زیرساخت‌‌های لازم برای ایجاد یک شبکه کامپیوتری استاندارد را برای شما ایجاد می‌کنیم. طراحی زیرساخت شبکه، کابل کشی، نصب داکت، آرایش رک، نصب دوربین و ...

خدمات اکتیو شبکه

نصب و راه‌اندازی تمام سرویس‌های لازم برای استفاده از یک شبکه کامپیوتری استاندارد را به بهترین شکل انجام می‌دهیم. راه‌اندازی سرور، مجازی‌سازی، بک آپ اتوماتیک و ...

خدمات پشتیبانی شبکه

پشتیبانی تمام نیازهای IT شما در یک بسته جامع و مقرون به صرفه آخرین چیزی است که به آن نیاز خواهید داشت. بازدیدهای حضوری دوره‌ای، ریموت، پشتیبانی در مواقع اضطرار و...

پست‌های مرتبط
هک کردن مودم وایرلس
هک کردن مودم وایرلس
در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که چگونه می‌شود به شبکه بیسیم WAP, WAP2 نفوذ کرد. توجه مهم: هدف این مقاله فقط آموزش است.