SCOM و کاربرد آن post thumbnail image

SCOM و کاربرد آن

۲ خرداد ۱۳۹۹

فرض کنید که ما در سطح کشور یک شبکه بسیار بزرگ متشکل از 400 سرور، 1000 سوییچ ، 200 روتر و … داشته باشیم . آیا همه Deviceها روشن هستند و سرویس می‌دهند؟ چگونه؟ در این مقاله به این سوال، پاسخ خواهیم داد.

برای این موضوع از ابزارهای مانیتورینگ استفاده می‌کنیم. در واقع در بستر وسیع شبکه، یک سرور وجود دارد که نقشMonitoring Server را ایفا می‌کند.SNMP روی Deviceهای شبکه فعال می‌شود تا Monitoring Server از وضعیت Device‌ها مطلع شود. معمولا ابزارهای Monitoring روش‌های مختلف Notification دارند، مانند SMS و Email . به محض آن که یک سرور یا هر Device دیگری Down شد، Monitoring Server متوجه این موضوع می‌شود و Notification می‌دهد. امروزه نرم‌افزارهای Monitoring بسیاری وجود دارند مانند SolarWinds ، PRTG، ZABBix، Cacti و ….


در سازمان‌هایی که مهم و حیاتی هستند از چند ابزار مانیتورینگ استفاده می‌شود. به طور مثال PRTG به خوبی گراف می‌کشد یا SolarWinds هر ده دقیقه یک بار به Deviceها Ping می‌زند و Device ها جواب می‌دهند.
ممکن است یک Device روشن باشد ولی نتواند به خوبی سرویس بدهد. در این حالت SolarWinds یاPRTG نمی‌تواند این مشکل را تشخیص دهد. یک ابزار بسیار قدرتمند که مایکروسافت عرضه کرده است (SCOM (OM می‌باشد. SCOM ساخته شده است تا ضعف‌های ابزارهای دیگر مانیتورینگ را برطرف کند. SCOM با استفاده از MP که مخفف Management Pack است، کار می‌کند. در واقع داخل SCOM تعداد زیادی MP وجود دارد که می‌توان گفت MP سطح سواد SCOM است. اگر ما Management Pack DNS را روی OM فعال کنیم، OM به DNS اعلام می‌کند که وضعیت خودش را اعلام کند. گزارش که به SCOM ارسال می‌شود، SCOM آن را با MP مقایسه می‌کند. اگر این گزارش با MP مغایرت داشت هشدار می‌دهد. از SCOM 2012 به بعد، SCOM می‌تواند تجهیزات برندهای مختلف را مانیتور کند. در واقع هر برند برای خود MP دارد.


SCOM می‌تواند مشکلات را برطرف کند ولی اگر نتوانست، به Admin راه حل می‌دهد. SCOM می‌تواند برای ما SLA Repote بگیرد. SLA مخفف Service level Agreement است. SCOM می‌تواند زمان Up یا Down در Device‌ها را نیز به ما نشان دهد.

پست‌های مرتبط

کپی کردن فولدرها با حفظPermission
کپی کردن فولدرها با حفظPermission
کپی کردن فولدرها به درایو جدید با حفظ NTFS Permissions با دستور Xcopy بعضی وقت ها نیاز داریم که یک Folder مشخص را از یک درایو به درایو دیگری منتقل کنیم
رفع فیلتر TeamViewer
همان‌طور که می‌دانید نرم افزار کاربردی TeamViewer برایIP ایران مسدود شده است. در این مقاله می‌خواهیم با استفاده از Mikrotik و بدون درگیر کردن کاربر، فیلترینگ Teamviewer را دور
اشتراک گذاری پرینتر در ویندوز ۱۰
اشتراک گذاری پرینتر در ویندوز ۱۰
کارشناسان شبکه‌های کامپیوتری همواره به دنبال راهکارهایی ساده جهت بی‌نیاز کردن کاربران از تجهیزات زیاد و گران قیمت هستند که از جمله این موارد می‌توان به پرینتر اشاره کرد. با