SLC یا MLC مسئله این است post thumbnail image

SLC یا MLC مسئله این است

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

یکی از دغدغه‌های خرید هاردهای SSD برای سرور انتخاب نوع تکنولوژی‌های آن است. توجه به این موضوع که انتخاب صحیح و هوشمندانه کدام باشد که بهترین عملکرد را داشته باشیم و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده باشیم.

SLC و MLC چیست؟

MLC یا  Multi-level cell پرکابردترین نوع در حافظه‌های فلش هست که در انواع گوشی‌ها، دوربین‌ها و … استفاده می‌شود، که بزرگ‌ترین مزیت‌های این تکنولوژی قیمت پایین و ظرفیت بالای آن است .

در این تکنولوژی در یک سلول حافظه بیش از یک بیت دیتا می‌توان نوشت (معمولا دو بیت) که باعث افزایش ظرفیت در چیپ‌های فلش شده است. از معایب این تکنولوژی می‌توان سرعت پایین در ذخیره سازی اطلاعات نسب به SLC یا Single-level cell که در هر سلول حافظه خود فقط یک بیت دیتا قرار می‌دهد. برای چرایی این موضوع یک مثال میزنم:

فرض کنید یک لیوان آب داریم از دید SLC این ظرف پر است یا خالی، ولی از دید MLC  حالت‌های بیشتری دارد مثلا خالیست آیا یا ۱/۴ پر است و به همین ترتیب … و این مسئله باعث کاهیش Throuput در هاردهای MLC می‌شود.

SLC یا MLC

SCL یا MLC مسئله این است!

انتخاب بین کاملا وابسته به نوع کارکرد ما است و همیشه خرید هارد گرانقیمت SLC انتخاب مقعول نیست 

هارد SLC سرعت خواندن بسیار بالایی دادن و تحمل آن‌ها در دماهای بالا بیشتر است حال از این هارد در محیط‌هایی باید استفاده کرد که عمل خواندن خیلی خیلی بیشتر از نوشتن است به عنوان مثال در SQL server ‌ها یا سرورهای شبکه‌های اجتماعی …، با توجه به این موضوع انتخاب هارد مناسب ساده‌تر می‌شود.

SLC یا MLC

پست‌های مرتبط

تبدیل Additional DC به Primary DC در یک شبکه
تبدیل Additional DC به Primary DC در یک شبکه
گاهی مواقع پیش آمده که یک سرور بیش از حد failure می‌دهد و مدام error‌های مختلف در سرور ظاهر می‌شود و یا در شبکه بحث تغییر سرور یا تغییر ویندوز