SLC یا MLC مسئله این است post thumbnail image

SLC یا MLC مسئله این است

یکی از دغدغه‌های خرید هاردهای SSD برای سرور انتخاب نوع تکنولوژی‌های آن است. توجه به این موضوع که انتخاب صحیح و هوشمندانه کدام باشد که بهترین عملکرد را داشته باشیم و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده باشیم.

13 اردیبهشت 1400

SLC و MLC چیست؟

MLC یا  Multi-level cell پرکابردترین نوع در حافظه‌های فلش هست که در انواع گوشی‌ها، دوربین‌ها و … استفاده می‌شود، که بزرگ‌ترین مزیت‌های این تکنولوژی قیمت پایین و ظرفیت بالای آن است .

در این تکنولوژی در یک سلول حافظه بیش از یک بیت دیتا می‌توان نوشت (معمولا دو بیت) که باعث افزایش ظرفیت در چیپ‌های فلش شده است. از معایب این تکنولوژی می‌توان سرعت پایین در ذخیره سازی اطلاعات نسب به SLC یا Single-level cell که در هر سلول حافظه خود فقط یک بیت دیتا قرار می‌دهد. برای چرایی این موضوع یک مثال میزنم:

فرض کنید یک لیوان آب داریم از دید SLC این ظرف پر است یا خالی، ولی از دید MLC  حالت‌های بیشتری دارد مثلا خالیست آیا یا ۱/۴ پر است و به همین ترتیب … و این مسئله باعث کاهیش Throuput در هاردهای MLC می‌شود.

SLC یا MLC

SCL یا MLC مسئله این است!

انتخاب بین کاملا وابسته به نوع کارکرد ما است و همیشه خرید هارد گرانقیمت SLC انتخاب مقعول نیست 

هارد SLC سرعت خواندن بسیار بالایی دادن و تحمل آن‌ها در دماهای بالا بیشتر است حال از این هارد در محیط‌هایی باید استفاده کرد که عمل خواندن خیلی خیلی بیشتر از نوشتن است به عنوان مثال در SQL server ‌ها یا سرورهای شبکه‌های اجتماعی …، با توجه به این موضوع انتخاب هارد مناسب ساده‌تر می‌شود.

SLC یا MLC

بیشتر بخوانید:

خدمات پسیو شبکه

ما تمام زیرساخت‌‌های لازم برای ایجاد یک شبکه کامپیوتری استاندارد را برای شما ایجاد می‌کنیم. طراحی زیرساخت شبکه، کابل کشی، نصب داکت، آرایش رک، نصب دوربین و ...

خدمات اکتیو شبکه

نصب و راه‌اندازی تمام سرویس‌های لازم برای استفاده از یک شبکه کامپیوتری استاندارد را به بهترین شکل انجام می‌دهیم. راه‌اندازی سرور، مجازی‌سازی، بک آپ اتوماتیک و ...

خدمات پشتیبانی شبکه

پشتیبانی تمام نیازهای IT شما در یک بسته جامع و مقرون به صرفه آخرین چیزی است که به آن نیاز خواهید داشت. بازدیدهای حضوری دوره‌ای، ریموت، پشتیبانی در مواقع اضطرار و...

پست‌های مرتبط
sfp
SFP چیست؟
در رابطه با ماژول‌ SFP (اس اف پی) علاوه بر اینکه لازم است کاربرد آن را بدانید بهتر است با انواع مدل SFPها هم آشنا شوید.
بررسی استاندارد 802.11
بررسی استاندارد 802.11
IEEE 802.11 مجموعه‌ایی از استاندارهایی در باند فرکانس‌های 2.4 Ghz و 5Ghz است که در نسل اخیر آن به فرکانس 60Ghz می‌رسد و مبنای معماری شبکه‌های محلی بیسیم است.