Active Directory چیست؟ post thumbnail image

Active Directory چیست؟

Active Directory و یا نام کامل‌تر آن Active Directory Directory Services امکان مدیریت اجزای شبکه نظیر کاربران، قوانین و سیاست‌ها و … را به مدیران شبکه و همچنین کاربران ارائه می‌دهد، شما در اکتیو دایرکتوری User های موجود در شبکه را تعریف کرده و قوانینی روی آن‌ها اعمال می‌کنید و شبکه خود را مدیریت می‌کنید. سروری که دامین مورد نظر شما را مدیریت می‌کند Domain Controller نامیده می‌شود، یعنی این سرور حاوی تمامی اطلاعات مدیریتی است.

9 خرداد 1400

در شبکه‌ای مبتنی بر دامین هنگامی که سیستم عامل کاربران بالا می‌آید آن‌ها یوزر نیم و پسورد تعیین شده را وارد کرده و این اطلاعات به سمت سرور اکتیو دایرکتوری مربوط به دامین رفته و در صورت صحیح بودن اطلاعات کاربری اجازه ورود کاربر به سیستم عامل خود را خواهد داد.

قوانینی هم که مدیر شبکه بر روی سیستم عامل کاربران شبکه وضع کرده هنگام ورود کاربران اعمال می‌شود به عنوان مثال مدیر شبکه اجازه اجرای برنامه را به شما نداده. این قانون هنگام ورود شما به سیستم بعد از وارد کردن رمز عبور و تایید آن بر روی سیستم شما اعمال می‌شود .

 همیشه راه اندازی اولین DC  بسیار مهم است، اولین دامین کنترلر به عنوان اصلی‌ترین دامین کنترلر یا به اصطلاح primary domain controller شناخته می‌شود، این سرور اولین سرور در ریشه Forest ای خواهد بود که در آینده ایجاد می‌شود، در مقالات بعدی هینزا می‌توانید مراحل راه اندازی DC در Windows Server 2008 R2 مشاهده نمایید.

بیشتر بخوانید:

خدمات پسیو شبکه

ما تمام زیرساخت‌‌های لازم برای ایجاد یک شبکه کامپیوتری استاندارد را برای شما ایجاد می‌کنیم. طراحی زیرساخت شبکه، کابل کشی، نصب داکت، آرایش رک، نصب دوربین و ...

خدمات اکتیو شبکه

نصب و راه‌اندازی تمام سرویس‌های لازم برای استفاده از یک شبکه کامپیوتری استاندارد را به بهترین شکل انجام می‌دهیم. راه‌اندازی سرور، مجازی‌سازی، بک آپ اتوماتیک و ...

خدمات پشتیبانی شبکه

پشتیبانی تمام نیازهای IT شما در یک بسته جامع و مقرون به صرفه آخرین چیزی است که به آن نیاز خواهید داشت. بازدیدهای حضوری دوره‌ای، ریموت، پشتیبانی در مواقع اضطرار و...

پست‌های مرتبط
اسکریپت ساخت Map Drive
اسکریپت ساخت Map Drive
با استفاده از Logon Script می‌توان اقدامات بسیاری انجام داد، ما قصد داریم در این مطلب با یکی از مهمترین و کارآمدترین کاربردهای آن آشنا شوید.
Failover در میکروتیک (با استفاده از اسکریپت)
Failover در میکروتیک (با استفاده از اسکریپت)
Failover اینترنت به این معناست که ما برای اینکه ارتباط همیشه پایداری داشته باشیم نیازمند دو یا چند لینک اینترنت هستیم به این صورت که یک یا چند لینک اینترنت
بررسی استاندارد 802.11
بررسی استاندارد 802.11
IEEE 802.11 مجموعه‌ایی از استاندارهایی در باند فرکانس‌های 2.4 Ghz و 5Ghz است که در نسل اخیر آن به فرکانس 60Ghz می‌رسد و مبنای معماری شبکه‌های محلی بیسیم است.