انواع RAID post thumbnail image

انواع RAID

۲۲ تیر ۱۴۰۰

در این مقاله قصد داریم تا شما را با مفهوم RAID و RAID های 0 1 5 به بیان ساده‌تر آشنا سازیم.

همانطور که می دانید RAID مخفف کلمات Redundant Array of Independent Disks می باشد و در واقع یک مکانیزم برای ارتقای کارایی و دسترسی پذیری ما به رسانه های ذخیره سازی با استفاده از چندین هارد درایو می باشد.

هارد درایوها در RAID به گونه‌ای پیکربندی می‌شوند که اطلاعات در بین هارد درایوهای مختلف تقسیم‌بندی شود و Load کاری نیز طبیعتا بین آن‌ها تقسیم می‌شود، بعضا اطلاعات به صورت کپی برداری شده بر روی هارد درایو دیگری عینا کپی می‌شوند تا در صورت بروز مشکل برای یکی از هارد درایوها، اطلاعات از هارد درایو دیگر قابل بازیابی باشند. البته RAID هایی وجود دارند که ضمن اینکه اطلاعات را تقسیم‌بندی می‌کنند در عین حال نسخه برداری بر روی چندین هارد درایو را نیز انجام می‌دهندRAID ها را معمولا به صورت سخت افزاری و نرم افزاری می‌شناسند.

RAID0 یا همان Stripping:

تعداد دو یا چند عدد دیسک و وقتی آن‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند تبدیل به یک دیسک با ظرفیت بالا می‌شوند. اگر دیسکی خراب شود شما تمام اطلاعات را از دست خواهید داد زیرا تمام دیتا بر روی یک دیسک است.

RAID1 یا همان Mirroring:

تعداد دو عدد دیسک که دیتا به صورت همزمان بر روی هر دو دیسک نوشته می‌شود همانند نوشتن بر روی یک کاغذ به همراه کاربن ! اگر یکی از هارددیسک‌ها خراب شود شما دیتایی را از دست نخواهید داد

RAID5 یا همان stripping with Parity:

Strip حجمی از دیسک‌ها است (حداقل ۳ عدد دیسک) که یکی از دیسک‌ها به عنوان دیسک چک است بنابراین اگر یک دیسک fail شود، RAID Controller توانایی محاسبه اطلاعات از دست رفته را دارد. در این شرایط RAID شما Degraded نامیده می‌شود زیرا در حال کار بوده و کنترلر به شدت مشغول محاسبه دیتاها است. اگر شما دیسک خراب را با یک دیسک جدید جایگزین نمایید RAID Controller موظف است تمام اطلاعات از دست رفته را مجددا محاسبه کرده و بر روی دیسک جدید بازنویسی نماید و این مرحله تا زمانی ادامه دارد که شما به حالت نرمال بازگردید.

پست‌های مرتبط

ساخت Restore Point
ساخت Restore Point
با استفاده از System Restore می‏‌توان ویندوزی را که به دلیل خاصی دچار مشکل و ایراد شده است را به همان حالت خوب گذشته بازگردانی کرد.
حذف کامل درایورهای پرینتر در ویندوز
حتماً می‌دانید که اغلب مشکلاتی که در کارکرد صحیح پرینترها به وجود می‌آید به خاطر نامناسب بودن درایوری است که در ویندوز برای آن پرینتر تعریف و نصب شده است.